Jak sprawdzić wiek koszulki?

Screen Stars – co to za marka?

Screen Stars samo w sobie nie jest osobną marką. Jest to linia bardzo popularnej i lubianej przez polskich celebrytów firmy Fruit of the Loom. Słyną oni z tworzenia baz możliwych do kupienia w przystępnej cenie i funkcjonują na rynku już od lat 60. W latach 80 rozdzielili swoją działalność – FOTL miało być przystępną linią, głównie jako podkoszulki i do tańszy projektów. Screen Stars powstało jako wyższej jakości bazy, głównie pod merche koncertowe i filmowe. 

—————————————————————————————

Lata 60

Najstarszą metkę FOTL jaką udało nam się znaleźć użyczyliśmy ze strony defunkd. Datują ją oni na późne lata 60 i opisują jako najstarsza dostępna w internecie z jakimkolwiek nadrukiem. Jak można zauważyć, koszulka zrobiona jest w 100% z bawełny. W tamtych latach było dość silnym trendem.

Jak sprawdzić wiek koszulki? 1

—————————————————————————————

Lata 70

W latach 70 Fruit of the Loom zaczęło powoli odchodzi od produkcji 100% bawełnianej. Na rynku stawał się coraz bardziej popularny poliester, a składy zmieniono na 50% bawełny i 50% poliestru.

—————————————————————————————

Początek lat 80

W latach 80 FOTL oficjalnie wypuściło linie Screen Stars jako bazy pod nadruki. Początkowo metki produkowane były w 3 kolorach – niebieskim, białym i pomarańczowym, jednak szybko koncepcja została zmieniona. Od roku 1981 na rynku pojawiły się, najbardziej kultowe dziś, metki Screen Stars. Były to całe białe metki z „blokami” po boku w kolorach czerwonym, niebieskim, zielonym i brązowym.

Jak sprawdzić wiek koszulki? 3

—————————————————————————————

Lata 1983-1990

Kolejne lata to kolejna ewolucja metek Screen Stars. Całkowity zamysł i design pozostał praktycznie taki sam. Największą, a zarazem dalej subtelną różnicą, jest zmiana czcionki w literze „A”. Po roku 1983 „A” jest już bardzo klasyczna, o ostrych kształtach. W starszych metkach ma ona zdecydowanie bardziej zaokrąglony kształt. Jednakże należy pamiętać. Jeżeli znajdziecie koszulkę z licencją np. z 1984 czy 1985, a na jej metkach „A” jest zaokrąglone, nie znaczy to braku oryginalności. Fabryki produkują określoną ilość ubrań. Nie zostają, wraz ze zmianą metki, znaczone, ale są sprzedawane do wyczerpania zapasów. 

Jak sprawdzić wiek koszulki? 5

—————————————————————————————

Początek lat 90

Przełom lat 80/90 zaowocował kolejną zmianą w designie metek Screen Stars. Początkowo zmieniły one kolor na czarny, a pod klasycznym napisem Screen Stars dodano napis „Best”. Ciut późniejsze wydania czarnej metki Screen Stars nie muszą zawierać dopisku „Best”, a często pojawiają się inne elementy, tak jak poniżej „Premium”.

Jak sprawdzić wiek koszulki? 7

—————————————————————————————

Późniejsze lata 90

Ostatnie pare lat istnienia linii to totalne odejście od poprzedniego stylu metek. Metki stały się większe, szersze, pojawiło się logo Fruit of the Loom. Zabieg ten został przeprowadzony, by uświadomić ludzi, że to jedna firma. Stare logo zostało delikatnie zmniejszone i zamknięte w prostokątnej ramce. Taka zmiana designu mogła co bardziej wnikliwym posłużyć jako wskazówka odchodzenia od linii SS, a ich renoma miała przejść na FOTL.

Jak sprawdzić wiek koszulki? 9

Sam koniec istnienia lini to totalny redesign loga. Pozostawiono prostokątną ramkę. Napis Fruit of the Loom stał się bardzo mocno czerwony, prawdopodobnie by rzucał się jako pierwszy w oczy. Logo linii straciło swoje charakterystyczne „bloki”, natomiast zyskało tytułowe gwiazdki. 

Jak sprawdzić wiek koszulki? 11

Linia została wycofana z rynku na przełomie wieków, a w dalszych latach firma zdecydowała się wypuszczać wszystkie swoje linie pod jednakowym logo – Fruit of the Loom.

https://www.bazavintage.pl/screen-stars-jak-rozpoznac-wiek/

O nas (Kreatywne metki do ubrań:)

Witaj na stronie www.dynar.pl – Twoim niezawodnym partnerze w produkcji metek i etykiet! Oferujemy szeroki wybór usług, aby sprostać Twoim potrzebom w zakresie metek satynowych, etykiet drukowanych, rozmiarówki i wielu innych.

Nasza specjalność to metki satynowe – doskonałe do oznaczania odzieży, dodając im elegancji i profesjonalnego wyglądu. Korzystamy z najnowszych technologii, aby dostarczyć Ci metki satynowe o wysokiej jakości i precyzji, które wyróżnią Twoje produkty na rynku.

Dodatkowo, oferujemy etykiety drukowane na różnorodnych materiałach, w tym na naturalnej bawełnie i przezroczystym silikonie. Nasza zaawansowana technologia druku termotransferowego pozwala uzyskać nadruki w kolorach złotym i srebrnym, dodając im ekskluzywności i prestiżu.

Jesteśmy dumni z naszej szybkiej produkcji – od zamówienia do realizacji w zaledwie 48 godzin! Dbamy o to, abyś otrzymał swoje zamówienie w najkrótszym możliwym czasie, bez kompromisów w jakości.

Nasze usługi dostępne są już od pół złotówki, dzięki czemu możesz cieszyć się profesjonalnymi metkami i etykietami, niezależnie od swojego budżetu.

Skontaktuj się z nami już teraz, aby zamówić wyjątkowe metki i etykiety dla swojej marki. Nasz formularz kontaktowy jest łatwy w użyciu, a nasz zespół z przyjemnością odpowie na Twoje pytania i pomoże w realizacji Twoich projektów.

Daj swojej marce rozpoznawalność, profesjonalizm i sukces dzięki naszym wysokiej jakości metkam i etykietam. Dołącz do naszych zadowolonych* klientów już dziś! (*10% rabatu na pierwsze zamówienie)

Półprzezroczyste metki silikonowe

Drukowane etykiety silikonowe są coraz bardziej popularnym wyborem w przemyśle odzieżowym i produkcji różnorodnych wyrobów. Przez swoją trwałość, elastyczność i wysoką jakość wykonania, stanowią idealne rozwiązanie dla marki, która pragnie wyróżnić się na rynku.

Metoda druku termotransferowego umożliwia precyzyjne przeniesienie wzoru na etykietę silikonową w kolorach złotym i srebrnym. Dzięki temu, marka może zyskać ekskluzywny i luksusowy wygląd, który przyciągnie uwagę klientów.

Etykiety silikonowe charakteryzują się również wysoką trwałością. Są odporne na ścieranie, co oznacza, że nadruk pozostaje czytelny nawet po wielokrotnym praniu i noszeniu produktu. Dodatkowo, elastyczność materiału sprawia, że etykiety są wygodne w użytkowaniu i nie powodują podrażnień skóry.

Drukowane etykiety silikonowe są wszechstronne i mogą być dostosowane do różnych potrzeb i wymagań marki. Mogą zawierać logo, nazwę marki, informacje o produkcie, instrukcje prania lub dowolny inny tekst i wzór. Dzięki temu, marka może przekazać istotne informacje klientom oraz budować rozpoznawalność swojego brandu.

Proces produkcji etykiet silikonowych drukowanych metodą termotransferową jest szybki i efektywny. Dlatego możliwe jest zrealizowanie zamówienia w krótkim czasie, nawet w 48 godzin. To idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują szybkiego dostarczenia produktów do swoich klientów.

Wniosek? Drukowane etykiety silikonowe są doskonałym wyborem dla marek, które chcą wyróżnić się na rynku i stworzyć luksusowy wizerunek. Dzięki trwałości, elastyczności i możliwości przeniesienia wzoru w kolorze złotym i srebrnym, stanowią doskonałą formę oznaczania produktów. Szybki czas realizacji zamówienia sprawia, że marka może szybko wprowadzić produkty na rynek i zyskać zaufanie klientów.

Półprzezroczyste metki silikonowe 13

METKI DO UBRANIA: RODZAJE I ZASTOSOWANIE

Metka to integralna część odzieży, zawierająca informacje o marce, producencie, składzie materiału odzieży, rozmiarze i zaleceniach pielęgnacyjnych.

Metki odzieżowe pełnią bardzo ważną funkcję w procesie organizowania sprzedaży, prezentacji i dalszej eksploatacji produktów do szycia.

Ogólnie metki na ubraniach dzielą się na dwie kategorie: metki wiszące i metki do przyszycia.

Przywieszki wiszące to tradycyjnie przywieszki kartonowe lub całe zestawy przywieszek wykonane z różnego rodzaju papieru, kalki lub tworzywa sztucznego. Kartonowa etykieta to najwygodniejsza opcja. Wyróżnia się grubością i wytrzymałością.

METKI DO UBRANIA: RODZAJE I ZASTOSOWANIE 15

Przy produkcji przywieszka tekturowa może być lakierowana lub laminowana, ozdobiona tłoczeniem lub wycinaniem figur. Dlatego metki kartonowe zyskały zasłużone uznanie wszystkich marek odzieżowych. Dzisiejszy modny druk metek na papierze kraft ma szereg ograniczeń. Sam papier pakowy jest cienki i może służyć jedynie jako dodatek do zestawu kilku zawieszek. Najczęściej przywieszki wykonane są z tektury kraft, jest ona gęstsza i dobrze trzyma kształt. Jednak przygotowując projekt takiej zawieszki należy wziąć pod uwagę, że czekoladowy lub czarny kolor ładnie nałoży się na brązową podstawę tej zawieszki. Inne kolory i ich odcienie zostaną „zgubione”.

Aby poprawić sytuację, na metce Kraft najpierw nakładany jest biały kolor jako podstawa, a inne są drukowane na wierzchu.

Papierowe metki do ubrań możesz zamówić u nas online bezpośrednio na stronie wypełniając formularz zamówienia lub korzystając z komunikatorów. Nie ma sensu robić etykiet kartonowych własnymi rękami, ponieważ drukowanie etykiet można niedrogo zamówić w ilości 1000 lub więcej.

Kupuj bezpośrednio u nas tanie przywieszki kartonowe o uniwersalnym wzorze już od 250 szt.

METKI DO UBRANIA: RODZAJE I ZASTOSOWANIE 17

What is cotton?

Współcześnie bawełnę wykorzystuje się głównie w przemyśle tekstylnym, do produkcji ubrań, bielizny i innych elementów damskiej oraz męskiej garderoby. Poza tym ze względu na swoje właściwości wchłaniające znalazła także zastosowanie przy wytwarzaniu materiałów opatrunkowych. Włókna bawełny wykorzystywane są również do produkcji między innymi przędzy, dzianin, waty, celulozy, filtrów do kawy, sieci rybackich, produktów kosmetycznych i mnóstwa innych rzeczy, z którymi mamy styczność lub używamy na co dzień.

What is cotton? 19

Największe plantacje bawełny zlokalizowane są w Indiach, Turcji, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Uzbekistanie, Pakistanie, Egipcie, Brazylii czy Meksyku. Ale zaznaczyć należy, że bawełnę produkuje się niemal na każdym kontynencie, także w państwach europejskich. W dzisiejszych czasach zbiera się ją głównie maszynowo i w taki też sposób obrabia oraz przygotowuje do dalszego wykorzystania

Istnieje wiele rodzajów bawełny. Można wyróżnić wśród nich kilka podstawowych. Kreton – wykorzystywany jest do produkcji koszulek, bluzek, sukienek, czyli na ogół lekkich ubrań, a także pościeli. Satyna – znalazła zastosowanie głównie w szyciu pościeli i to właśnie z nią jest najbardziej kojarzona. Woal – sprawdza się w produkcji firanek i ubrań. Gabardyna z kolei przeznaczona jest do szycia spódnic, marynarek, a także płaszczy, czyli odzieży nieco cięższej. Drelich – ze względu na wysoką wytrzymałość, wykorzystuje się do produkcji m.in. ubrań roboczych, lekkiego wojskowego munduru czy tapicerki.

Oprócz nich do znanych i powszechnie stosowanych rodzajów tkanin bawełnianych należy zaliczyć także batyst, perkal, popelinę, ryps, korę, pikę, gabardynę, teksas, flanelę, muślin, welwet, organdynę, aksamit. Warto wiedzieć, że tkaniny bawełniane są wzbogacane domieszkami innych włókien, by ulepszyć ich naturalne właściwości. Nie wpływa to w żaden sposób na obniżenie ich jakości.

Jak prać bawełnę?

Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ jak już wcześniej zaznaczyłyśmy, istnieje wiele rodzajów bawełny, o które trzeba dbać w nieco odmienny sposób. Choć na metce podana jest informacja o 100% zawartości bawełny, to należy zdać sobie sprawę z tego, że tkanina tkaninie nigdy nie będzie równa. A wiąże się to z tym, że niektóre z nich posiadają domieszki poliestru czy elastanu, które wpływają na użytkowanie i pielęgnację.

Są jednak pewne zasady prania bawełnianych ubrań, które warto stosować, by cieszyły się one dobrą formą przed długi czas. Po pierwsze, warto oddzielać ciemne ubrania od jasnych. Uchroni Was to przed ewentualnym zafarbowaniem czy odbarwieniem. Po drugie, bluzki i koszulki z nadrukami dobrze jest przewrócić na lewą stronę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie nadruk podczas wirowania mimo wszystko mogą się uszkodzić, np. pomarszczyć lub wykruszyć.

Bawełniane rzeczy najlepiej prać w pralce na dedykowanym jej programie lub opcji eco. Optymalną temperaturą prania jest 30 lub 40 stopni. Wyższą temperaturę możesz ewentualnie zastosować do białych ręczników, by zachować kolor lub pościeli.

No i na koniec przypomnienie, że zawsze warto zapoznać się z metką wszytą do konkretnego ubrania. Znajdziecie na niej przydatną wiedzę na temat tego, jak należy obchodzić się z odzieżą, co może jej zaszkodzić, a jakie działanie jest jak najbardziej wskazane. Te bezcenne informacje od producenta warto stosować, jeśli chcecie utrzymać ulubioną bluzkę, sukienkę czy spodnie w dobrej kondycji. Każda tkanina, również bawełna, ma swoje wymagania.

What is cotton? 21

Metki / LABELING

Metki żakardowe

Najszlachetniej wyglądające metki, na których wzór powstaje już na etapie tkania.

  • Mała cena jednostkowa
  • Duża trwałość i odporność
  • Realizacja zlecenia – ok 2 tygodnie
  • Każdy dodatkowy kolor zwiększa cenę
  • Minimalna ilość w zamówieniu – 1000 sztuk

  • Wysoka trwałość produktu
  • Szybka realizacja
  • Dowolna ilość kolorów (zwiększenie ilości kolorów nie podnosi ceny)
  • Minimalna ilość zamówienia – 10 m taśmy.

Metki termo-transferowe

Metki, na które nadruk nanoszony termotransferu w jednym kolorze (czarnym, białym lub złotym).

  • Możliwość wykonania już od 100 szt.
  • Idealnie nadaje się do „uszlachetnienia” odzieży, jako uzupełnienie metki żakardowej
  • Szybka realizacja projektu, stosunkowo niedrogie

Metka rozmiarowa

  • Możliwość wykonania etykiety według indywidualnego projektu
  • Możliwość dopasowania koloru do etykiety głównej

Jak dbać o ubrania z nadrukiem?

W przypadku prania odzieży zdobionej nadrukiem najlepiej sprawdzą się właśnie delikatne środki piorące. Nie używaj wybielacza. Jeżeli musisz zastosować odplamiacz, rób to miejscowo, tak by ominąć nadruk. Wybierz delikatny płyn piorący. Uważaj na działanie silnych detergentów i ostrych środków chemicznych. Mogą one wchodzić w niepożądane reakcje z nadrukiem, a tym samym powodować osłabienie trwałości kolorów. Nie chcesz przecież, by Twoje ubrania wyblakły!

Unikaj suszenia swoich ubrań z nadrukiem w suszarce bębnowej lub bezpośrednio na słońcu. Wysoka temperatura może uszkodzić delikatne elementy, które będą bardziej podatne na ścieranie oraz utratę koloru.

Przede wszystkim pamiętaj, że każdą odzież warto prasować na lewej stronie. Tym bardziej odzieży z nadrukiem nie prasuj na prawej oraz nie działaj żelazkiem bezpośrednio na nadruk. Może on się bowiem odkleić i przywrzeć do żelazka. Jeżeli musisz przeprasować całość ubrania, użyj ściereczki, która nie tylko chronić będzie tkaninę, ale również zapobiegnie pozostawieniu na ubraniu śladów żelazka. Możesz użyć też wilgotnej ściereczki, która dodatkowo zabezpieczy delikatne elementy. Rozgrzewaj żelazko zawsze tylko w średnim stopniu, co dodatkowo pozwoli zadbać o nadrukowane zdobienia na tekstyliach.

Temperatura prania zależna jest od wybranej techniki nadruku. Poniżej sprawdź więc, jak obchodzić się z każdą z nich. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy mieć pewność, że pranie pozwoliło nam nie tylko odświeżyć ubranie, sprawić by ładnie pachniało, ale pozbyć się z niego również drobnoustrojów? Przecież szczególnie, gdy pierzemy odzież roboczą, chcemy mieć pewność, że jest naprawdę czysta! Wypróbuj antybakteryjne płyny do płukania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, które nie tylko pozwalają nam pozbyć się zarazków, ale również pielęgnują tkaniny.

  • Sitodruk. Wybór temperatury prania zależy od techniki nadruku, na jaką zdecydujesz się podczas zamawiania tekstyliów. Sitodruk to jedna z najtrwalszych metod znakowania odzieży, bez problemu powinna wytrzymać nawet do 100 prań. To jednocześnie najtańsza technika nadruku. Można zastosować ją na wszystkich rodzajach tkanin, zaś farby do sitodruku są bardzo odporne na pranie, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, a nawet promienie UV. Piorąc jednak odzież znaczoną sitodrukiem, warto pamiętać, by temperatura wody nie była zbyt wysoka. Ubrania z nadrukiem można prać maksymalnie w 40-50˚C. Wyższe temperatury mogą powodować odkształcanie lub oderwanie się nadruku, szybsze spieranie i blaknięcie kolorów.
    Jeżeli pierzesz nadruk wykonany przy pomocy sitodruku, weź też pod uwagę sposób wirowania — niech ilość obrotów na minutę nie przekroczy 800.
  • Sublimacja. To trwały sposób nanoszenia nadruków na tekstylia. Pozwala osiągnąć nadruk o bardzo wysokiej rozdzielczości i nie narzuca żadnych ograniczeń kolorystycznych. Nadruk wykonany techniką sublimacji jest niewyczuwalny, barwnik wnika głęboko w wewnętrzną strukturę materiału. Dzięki połączeniu nadruku bezpośrednio z materiałem, na jakim został wykonany, charakteryzuje się wysoką trwałością. Jest odporny na blaknięcie, pranie, promienie UV oraz ścieranie podczas użytkowania oraz czyszczenia na mokro. Odporność na temperaturę, mróz, śnieg czy deszcz jest nie bez znaczenia, gdyż przy pomocy sublimacji często znaczone są oddychające ubrania sportowe, użytkowane niezależnie od pogody. Tekstylia z nadrukiem sublimacyjnym można prać wielokrotnie, jakość nadruku nie zmienia się nawet po wielu praniach. Ubrania znaczone nadrukami powstałymi w wyniku sublimacji pierz na 40˚C oraz pamiętaj, by obroty pralki nie przekroczyły 600 na minutę.
  • Termotransfer cyfrowy. Technika ta — dzięki wgrzaniu w odzież wzorów graficznych naniesionych na specjalny, przylepny nośnik transferowy — jest wyjątkowo trwała i elastyczna. Można ją stosować na wszystkich rodzajach tkanin (poza polarem), a nadruki mają wysoką rodzielczość i pełną gamę kolorystyczną. Stosunkowo łatwo o prawidłowe czyszczenie tekstyliów ozdobionych takimi grafikami. By przedłużyć trwałość nadruków zalecamy pranie w temperaturze do 40˚C przy użyciu delikatnych środków. Nie chloruj, nie stosuj silnych środków piorących, plam na tekstyliach nie usuwaj rozpuszczalnikiem. Obroty pralki możesz podczas prania, płukania i wirowania ustawić zaś na średnie lub niskie (ok. 500 na minutę).

Sitodruk najlepiej sprawdza się na tkaninach naturalnych (len, bawełna) oraz wstążkach wykonanych z naturalnych materiałów.
Druk sublimacyjny bardzo dobrze prezentuje się na satynie – to pełnokolorowe nadruki wszelkiego rodzaju!
Stosujemy termotransfer na wstążkach silikonowych, bawełnianych i satynowych.
Zamów u nas etykiety – dobierzemy najlepszy format i wykonamy wszystko, co chcesz!

Czytasz metki zanim kupisz ubranie? Nie? A powinnaś!

Znasz to uczucie, kiedy po zaledwie kilku praniach nowa koszulka czy spódnica nadają się tylko do kosza? Tkanina się rozeszła, szwy powykręcały, ciuch nie wygląda już jak w dniu zakupu. Z niesmakiem wyrzucasz nowy nabytek i zastanawiasz się, gdzie popełniłaś błąd. A czy podczas zakupowego szaleństwa choćby na moment rzuciłaś okiem na metkę? Nie? No właśnie! Dowiedz się, jak czytać składy ubrań, poznaj rodzaje tkanin i przekonaj się, które warto wybierać, by mieć pewność, że dana rzecz posłuży Ci dłużej niż jeden sezon

Tkanina a dzianina

By dokonywać lepszych wyborów zakupowych, musisz poznać trochę teorii. Jeśli do tej pory wszystkie materiały odzieżowe były dla Ciebie tkaniną, to niestety długa droga przed Tobą. Musisz bowiem wiedzieć, że czym innym jest tkanina, czym innym dzianina i czym innym włóknina. Ten trzeci rodzaj tworzywa wykorzystywany jest raczej w przemyśle meblarskim i rolniczym, więc go pominiemy.

Dzianiny, czyli w skrócie wszystko to, co miękkie, puszyste i rozciągliwe: skarpetki, swetry, szale. Dzianinowe mogą być też niektóre sukienki czy spódnice. Dzianiny dzielą się na te o splocie rządkowym (np. dobrze znana dzianina swetrowa) i na te o splocie kolumienkowym.

Z tkaninami jest troszkę trudniej, bo podział jest bogatszy. Istnieją co prawda trzy główne rodzaje splotów tkanin: płócienny (flanela), skośny (dżins) i atłasowy (satyna), ale do każdego z nich można przyporządkować całą masę różnorodnych odmian.

Włókna naturalne, sztuczne i syntetyczne

Klasyfikacja dotycząca rodzaju włókien będzie interesowała Ciebie, jako konsumenta, który poszukuje produktu jak najlepszej jakości, najbardziej. Włókna, z których produkuje się materiały wykorzystywane w przemyśle odzieżowym, dzieli się na trzy rodzaje: naturalne, sztuczne i syntetyczne. Co to oznacza?

Włókna naturalne:  pochodzenia roślinnego, czyli bawełna i len, oraz pochodzenia zwierzęcego – jedwab, alpaka, wełna, moher, kaszmir, angora.

Włókna sztuczne:  wiskoza, lyocell. 

Włókna syntetyczne:  poliester, poliamid, akryl, elastan (lycra).

Czy tkaniny naturalne są zawsze lepsze od syntetycznych lub sztucznych? Niestety, to nie takie proste. Niektóre włókna naturalne mogą przysporzyć wielu pielęgnacyjnych problemów. Często zdarza się też, że są po prostu niepraktyczne w codziennym użytkowaniu, np. len bardzo się gnie, wełna owcza bywa gryząca, a kaszmir trudny w konserwacji. Nie wszystkie włókna syntetyczne to zło w czystej postaci. Kluczem do sukcesu zdaje się poznanie właściwości materiałów i umiejętne ocenienie składu mieszanki zastosowanej przy produkcji danej sztuki odzieży.

Właściwości tkanin i dzianin

W tej części skupimy się na materiałach, które najczęściej można spotkać w polskich sklepach odzieżowych, oraz ich właściwościach.

Bawełna

Bawełna to włókno naturalne pochodzenia roślinnego. Jest miękka, przewiewna, dobrze wchłania wodę. Wykorzystywana jest do produkcji bielizny, T-shirtów, ubranek dla dzieci, piżam, szlafroków, pościeli. Wiele sklepów wprowadza do swojej oferty także linie odzieżowe wykonane w całości z bio bawełny (bawełny ekologicznej), oznacza to tyle, że przy produkcji tej tkaniny nie były wykorzystywane procesy chemiczne. Dzięki temu bio bawełna ma być mocniejsza i trwalsza od zwykłej.

Len

Len to rodzaj tkaniny, który można wykorzystać zarówno do produkcji odzieży letniej, jak i domowych tekstyliów. Produkowane z niego koszule, spodnie, sukienki wyglądają naprawdę stylowo. Jego ogromną wadą jest jednak to, że niesamowicie się gniecie. Jeśli jesteś fanką lnu, to staraj się wybierać tkaniny wyprodukowane z mieszanki, np. 50% lnu i 50% bawełny.

Wiskoza

Zdecydowanie warta uwagi. Choć jest włóknem sztucznym, w wyglądzie i dotyku przypomina bawełnę lub jedwab. Miękka, czasem lejąca, jest wykorzystywana do szycia bluzek i sukienek.

Lyocell

Lyocell to kolejny materiał, który warto dodać do swojej kolekcji. Podobnie jak wiskoza jest materiałem sztucznym. Co z się z niego produkuje? Szorty, spódnice, sukienki – najczęściej w granatowym kolorze imitującym denim. Prawdziwy dżins jest dość sztywny i surowy, lyocell wygląda podobnie, ale w dotyku jest miękki i lejący, rewelacyjnie się układa, a przy tym jest dość wytrzymały.

Poliester

To materiał całkowicie sztuczny. Jest wytrzymały i łatwy w konserwacji, ale bardzo się elektryzuje i jest zupełnie nieprzewiewny. Ubrania w całości wykonane z poliestru? To zależy. Warstwa noszona przy skórze, np. sukienka czy bluzka, będą kiepskim wyborem, ale już wierzchnia warstwa może okazać się strzałem w 10!

Jedwab

Szlachetny, piękny i wyjątkowo stylowy. Niestety jest też drogi i trudny w pielęgnacji – delikatne jedwabne włókna łatwo zniszczyć nawet podczas rutynowych czynności pielęgnacyjnych.

Wełna

Wełna ma doskonałe właściwości izolacyjne. Sweterek wykonany z naturalnej wełny owczej ogrzeje Cię nawet w największe mrozy, niestety musisz uważać na konserwację. Odzieży wykonanej z wełny nie pierz w pralce (chyba że Twój automat wyposażony jest w specjalny program) i nigdy nie susz na sznurku.

Jakie ubrania najlepiej kupować?

1. Patrz na metkę! Nawet jeśli cena produktu jest zachęcająca, kolor idealnie pasuje do Twojej palety barw, a krój wydaje się wprost doskonały, to zawsze przed ostateczną decyzją o zakupie rzuć okiem na metkę. Nawet jeśli postanowisz kupić ubranie wykonane w całości z poliestru – rób to świadomie i wiedz, czego będziesz mogła się spodziewać.

2. Wybieraj tkaniny łatwe w konserwacji. Jeśli postanowisz całą swoją szafę wyposażyć wyłącznie w odzież wykonaną z lnu, jedwabiu i naturalnej wełny, to będziesz miała nie lada problem – albo będziesz musiała wszystkie rzeczy zanosić do pralni, albo spędzisz wiele godzin w łazience na praniu ręcznym. Wybieraj więc tkaniny, które z powodzeniem odświeżysz w pralce, np. bawełnę, wiskozę, poliester czy lyocell.

3. Stawiaj na materiały miłe w dotyku i ładnie leżące na sylwetce. Może to banał, ale zanim coś kupisz, dotknij i przymierz. Czasem może się okazać, że sukienka mimo dobrego składu, jest drażniąca w dotyku i sztywna. Nie przekonuj się więc na siłę, po prostu odstaw ją na wieszak i szukaj dalej.

4. Stawiaj na mieszanki dopasowane do swojego stylu życia. O tym można zapomnieć w szale wyprzedaży. Jedwabna bluzka przeceniona z 200 zł na jedyne 59 zł? Muszę ją mieć! Znasz to? Potem okazuje się, że w zasadzie nie masz czasu prać jej w rękach i denerwuje cię to, że wiecznie się gniecie. W efekcie po prostu jej nie nosisz. Jeśli dużo czasu spędzasz w delegacjach, to stawiaj na ubrania, które nie będą wymagały prasowania – te z większą ilością poliestru w składzie, rewelacyjnie zdadzą egzamin. Jeśli masz czas na precyzyjne przygotowanie outfitu na kolejny dzień pracy, to z pewnością zachwycą Cię wiskozowe bluzki.

5. Kompletuj garderobę dopasowaną do pory roku. Znając właściwości tkanin i ich rodzaje, łatwiej będzie Ci zaplanować garderobę dopasowaną do temperatury za oknem. W lecie stawiaj na przewiewny len, chłodzącą satynę, jedwab, wiskozę, lyocell, bawełnę. Zimą sięgaj po miękkie i puszyste mieszanki wełny, moheru czy kaszmiru – zapewnią Ci one komfort cieplny nawet w największą, śnieżną nawałnicę.

Czy metka ma znaczenie? Pewnie, że tak! Jeśli do tej pory jedynym wyznacznikiem podczas uzupełniania garderoby były dla Ciebie cena i wygląd odzieży, to po zapoznaniu się z naszym artykułem z pewnością zmienisz zdanie. Co daje znajomość składu materiałowego wykorzystanego do produkcji bluzki czy sukienki? Dzięki niej z łatwością określisz właściwości danej tkaniny (lub dzianiny), a także świadomie podejmiesz decyzję zakupową. Sukienka z najnowszej kolekcji za 300 zł w całości wykonana z poliestru? Sama zdecyduj, czy warto. 

https://viva.pl/moda/jak-czytac-sklady-ubran-rodzaje-tkanin-i-ich-wlasciwosci-114323-r1/

Jak się ubrać na Sylwestra?

Każdego roku o tej porze przygotowujesz się do tego, aby celebrować Sylwestra.  Są to  jedyne imieniny, podczas  których bawi się  cały świat. Dlaczego ?  Bo nadchodzi nowy rok.  Każdego roku zadajesz sobie pytanie jak się ubrać na Sylwestra, aby wyglądać olśniewająco? W roku tym data jest szczególna, więc i moda oszalała.  Na najlepszych światowych wybiegach Mody dla kobiet,  znajdziesz jeden trend –  kreacje w stylu Blink Blink

Moda w stylu Blink Blink, dla kobiet, to trendy błyszczące i  lśniące,  stylizowane  na lata 80 -te. Uwaga Panie! Telewizyjna Alexix powraca na sylwestrowe parkiety. Ubierz siebie w sukienkę wykonaną z błyszczącej tkaniny w stylu z lat 80-tych, a na pewno będziesz ubrana zgodnie z zaleceniami tegorocznej, sylwestrowej mody. Poszukaj w swojej szafie,  lub w szafie mamy sukienki cekinowej,  albo z  błyszczącej gładkiej,  lub wzorzystej lamy. Może być to również,  tkanina lakierowana, albo z przezroczystej błyszczącej dzianiny,  nieco sztywne tafty, lu dostojnej satyny…. Wszystko dozwolone!

Moda w Stylu Blink Blink wymaga stylizacji w raczej jasnych kolorach. Wielcy Projektanci Mody polecają pastelowe odcienie ecry, beżu, złota srebrzystej szarości. Ale zaraz po nich na wybiegi wchodzą ostre odcienie świecącej czerwieni, zieleni i fioletu.  Lśniące odcienie niebieskich błękitów.  Kolorowe, kwieciste i połyskliwe tkaniny, to również tajniki Mody w stylu  Blink Blink z lat 80-tych

Jak się ubrać na Sylwestra? 49

W Sylwestra musisz błyszczeć dosłownie i w przenośni w sukienkach mini – im krótsza tym lepsza, midi – najlepiej z bufiastym rękawem, albo maxi – w marszczonej sukience z rzędami gumek w talii i lejącym dołem…

Twoja stylizacja zależna jest przecież od miejsca w którym będziesz  witać rok.

Moda w stylu Blink Blink, to nie tylko strój. Ważne są również dodatki –  biżuteria, buty, apaszki itp. Na Sylwestra królować będzie równie błyszcząca jak sukienka, duża biżuteria. Duże korale, długie kolczyki, będą błyszczeć, tak jak Twoje oczy.  Dobierz biżuterię do koloru Twojej sukienki, żeby nie wyglądać jak choinkowa bombka.  Dobór kolorów w każdej stylizacji jest ogromnie ważny.

Moda Blink wymaga także błyszczących butów. Na Sylwestra wybierz jedne z butów na koturnie, albo szerokim obcasie. Lśniące szpilki też  są dozwolone.  Najważniejsze, aby były buty były wygodne, abyś nie musiała witać nowego roku boso

Gotowe naprasowanki – jaką wybrać?

Do najpopularniejszych naprasowanek należą te wykonywane na podkładzie z folii. Do ich produkcji wykorzystywane są różne rodzaje folii. Przed przystąpieniem do naprasowywania należy zapoznać się z uwagami producenta dotyczącymi temperatury i czasu nagrzewania konkretnej folii, tak aby naprasowanka dobrze się przyczepiła do ubrania, a tkanina lub folia nie zniszczyła się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Zazwyczaj do naprasowywania foliowych ozdób zaleca się temperatury w zakresie od 150℃ (w przypadku folii odblaskowej) do 180℃ (w przypadku folii z meszkiem). Przy naprasowywaniu ozdób na tkaniny o niskiej odporności na wysokie temperatury (np. nylon) zaleca się ustawienie żelazka na 145℃. Czas nagrzewania naprasowanki zależy od rodzaju materiału, z jakiego zrobione jest ubranie, a także od rodzaju folii użytej do wykonania dekoracji. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkudziesięciu sekund.

Kolejną popularną grupą naprasowanek są produkty tekstylne. Mogą to być np. aplikacje dekoracyjne, a także naprasowanki imienne na ubrania. Często tego typu aplikacje umieszczone są na podkładzie z kleju termicznego, który uaktywnia się pod wpływem podgrzania. Można je stosować bezpiecznie na większości materiałów. Aby umieścić taką ozdobę na odzieży, należy dostosować temperaturę żelazka do materiału, z jakiego wykonane jest ubranie i sama aplikacja. Najczęściej stosuje się temperatury od 150 do 170℃. Aby aplikacja dobrze „wczepiła” się w ubranie, trzeba ją prasować przez kilkadziesiąt sekund. Tego typu aplikacje mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną. Można je wykorzystać jako ładne łatki na niewielkich rozdarciach czy przetarciach. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne, jeśli chodzi o naprasowanki dla dzieci. Naprasowanki z imieniem mogą z kolei służyć do oznaczenia ubrań dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Naprasowanki na ubrania – jak zrobić je samodzielnie?

Naprasowanki na odzież można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Do ich przygotowania potrzebny jest papier transferowy (inaczej papier do sublimacji, papier do naprasowanek lub folia termotrafnsferująca) oraz drukarka. Wybrany przez siebie wzór należy nadrukować na papier w lustrzanym odbiciu, aby po naniesieniu naprasowanki na spodnie czy inny element odzieży obrazek prezentował się prawidłowo. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości naprasowance, która wytrzyma dłuższy czas na ubraniu, należy wybrać wysokiej jakości papier. Wybrany wzór do naprasowania powinien być przygotowany w jak największym rozmiarze przy jednoczesnym zachowaniu dużej rozdzielczości, gdyż wpłynie to również na ostateczny wygląd naprasowanki na ubraniu. Na opakowaniu papieru transferowego znajduje się instrukcja, jak go przygotować do dalszego działania. Nadruk należy umieścić na stronie matowej papieru – śliska zostanie usunięta po nałożeniu na ubranie. Wydrukowany wzór należy wyciąć i umieścić w przygotowanym wcześniej miejscu. Tak przygotowane ubranie i naprasowankę trzeba przeprasować – najlepiej zrobić to przez papier do pieczenia lub inny kawałek materiału odpornego na wysokie temperatury. Po wyprasowaniu należy chwilę odczekać, a następnie ściągnąć wierzchnią warstwę folii zabezpieczającej nadruk.

Jak usunąć naprasowankę z ubrania?

Czasem zdarzają się sytuacje, gdy chcemy pozbyć się naprasowanki z ubrania – na przykład wtedy, gdy wzór nam się znudził lub uległ zniszczeniu. W domowych warunkach można usunąć naprasowankę przy pomocy żelazka. Ustawiamy na nim stosunkowo niską temperaturę – taką, by umożliwiła podgrzanie powierzchni ubrania – i prasujemy naprasowankę przez papier do pieczenia. Zazwyczaj proces prasowania powinien trwać około minuty. Po przeprasowaniu ubrania staramy się stopniowo usunąć naprasowankę przy pomocy nożyka lub pęsety (nadruk będzie gorący i ciągliwy). Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka metoda wymaga wiele cierpliwości i powiedzie się tylko wtedy, gdy naprasowanka została wykonana na gładkim materiale. Nie ma też gwarancji, że naprasowankę uda się usunąć w całości. Jeżeli nie została w całości usunięta, najlepiej na ten fragment odzieży nanieść nową naprasowankę.

https://domwporzadku.com/article/naprasowanki-na-ubrania-jak-je-zrobic

Katalog z naszymi produkcjami

Pogląd Pobierz

My na Allegro

Odwiedź